Érdekes Világ
  • Hírek
  • Tudomány
  • Állatvilág
  • Természet
  • Nagyvilág
  • Elképesztő
  • Építészet
  • Környezetvédelem
Nincs találat
Összes találat
Érdekes Világ
Nincs találat
Összes találat

Az eddigi legöregebb síléceket találták meg Norvégiában

2021.10.13.
Kategória: Hírek, Nagyvilág
39
MEGOSZTÁS
Megosztás a FacebookonTweet

Jó állapotban megőrződött, fából készült sílécekre bukkantak régészek egy norvég hegycsúcson, az 1300 éves leletek a legöregebb sílécek, amelyeket valaha feltártak.

Az első sílécet 2014-ben találták meg a hegycsúcson, ahol mintegy 1300 éven át volt a jégben fagyva. Nemcsak a lécre bukkantak rá, hanem egy ép kötésre is, amely nyírfa fonatból és bőr szíjakból készült. Mivel a sílécet párban használják, a régészek elkezdték figyelni a nyári olvadás idején a térségben lévő jégfoltokat, hogy előkerül-e alóluk a másik.

Hét évet kellett várniuk, szeptember végén az első síléc megtalálásának helyétől öt méterre a jégben rábukkantak egy másikra is, amely 187 centiméter hosszú és 17 centiméter széles.

Ez a legjobb állapotban fennmaradt prehisztorikus sílécpár, amelyet eddig találtak – közölték a norvég kutatók.

Sílécek darabjait és sílécet ábrázoló sziklarajzokat már találtak korábbi időkből is, a legöregebb közülük hatezer éves, de soha nem leltek sértetlen kötésre, amelyből kiderül az, miként használták a léceket.

A síléceket télen használták szállítóeszközként és látszanak rajtuk a sokszoros javítás jelei, amelyek arra utalnak, hogy túlságosan értékesek voltak ahhoz, hogy eldobják és mással váltsák fel őket. A lécek nem alkottak egykoron egy párt, valószínűleg két különböző párból származnak a leletek – vélik a kutatók.

Korábban azt feltételezték, hogy a sílécek alját akkoron beboríthatták szőrmével, hogy jobban tapadjanak hegynek felfelé tartva. Az újonnan felfedezett lécek közepén talált széles vágat alapján azonban úgy vélik, hogy nem használtak szőrmét.

A kutatókat foglalkoztatja a kérdés, mi történhetett a lécek tulajdonosával. Esetleg levette a lécet, hogy vadásszon, és elveszítette azokat a hóban. Vagy egy síbalesetben megsérülhetett, és nem tudott a léceken leereszkedni a jeges csúcsról.

facebookMegosztás
TwitterTweet
Ha érdekesnek találod a cikket, oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel is.

NÉZD MEG EZEKET A CIKKEKET IS

Hírek

Japán hamarosan elkezdi visszaengedni a megtisztított fukusimai vizet

Tizenegy évvel a fukusimai atomkatasztrófa után Japán hamarosan elkezdi visszaengedni a tengerbe a...

Tovább
Építészet

Látványos légi felvételeken a világ legmélyebb csatornája

A Korinthoszi-csatorna 6343 méter hosszú és mindössze 21,3 méter széles mesterséges víziút az...

Tovább
Forrás: Ranita Roy Photography
Hírek

Világszerte 50 millió ember él modern rabszolgaságban

A világon minden 150. ember modern rabszolga – az ENSZ ügynöksége, a Nemzetközi...

Tovább

CIKKAJÁNLÓ

Nincs elérhető tartalom

Lenyűgöző videón a hernyók leleményessége: A fogyasztott levéllel betakarva védik magukat, amíg falatoznak

Találkozás egy békés tengeri óriással – hatalmas cetcápa lepte meg a búvárokat

16 különlegesen szép keverék kutya

Nincs elérhető tartalom
Nincs találat
Összes találat
  • Hírek
  • Tudomány
  • Állatvilág
  • Természet
  • Nagyvilág
  • Elképesztő
  • Építészet
  • Környezetvédelem

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist