Érdekes Világ
  • Hírek
  • Tudomány
  • Állatvilág
  • Természet
  • Nagyvilág
  • Elképesztő
  • Építészet
  • Környezetvédelem
Nincs találat
Összes találat
Érdekes Világ
Nincs találat
Összes találat

A ritka új-zélandi keák ugyanolyan eszesek, mint a főemlősök

2020.03.17.
Kategória: Állatvilág
20
MEGOSZTÁS
Megosztás a FacebookonTweet

A csecsemőknél és csimpánzoknál megfigyeltekhez hasonló képességekkel rendelkezik az Új-Zéland Déli-szigetén honos kea, a világ egyetlen alpesi papagája. Az Aucklandi Egyetem munkatársai által végzett kutatás nyomán elsőként sikerült bizonyítani, hogy egy madár képes valódi statisztikai következtetéseket levonni. A szakemberek egy Christchurch szomszédságában lévő védett területen élő keákat vontak be a tanulmányukba, amelyben azt vizsgálták, hogy a madarak milyen következtetésekre jutnak különböző statisztikai, fizikai és szociális információk alapján – számolt be a kutatásról a stuff.co.nz.

Forrás:  Bernard Spragg NZ/flickr 

A hat madárnak megmutatták, hogy ha fekete színű facsipeszt választanak, akkor ennivalót kapnak, ha viszont narancssárgát, akkor nem jár a jutalomfalat. Ezután két átlátszó edényt mutattak nekik, amelyekben keverve voltak a különböző színű fadarabkák, de az egyikben a feketéből, a másikban a narancssárgából volt több. Egy ember mindkét edényből kivett egy-egy csipeszt, de úgy, hogy a kea ne láthassa, milyen színűt. A madárnak ezután meg kellett tippelnie, hogy melyik kézben van a jutalommal járó fekete fadarab és az állatok következetesen azt a kezet választották, amelyikkel a nagyobb számú fekete csipeszt tartalmazó edénybe nyúltak.

“A tanulmányunk azt sugallja, hogy ez a képesség valószínűleg kétszer alakult ki a bolygónkon, a főemlősöknél és a madaraknál” – mondta Alex Taylor professzor, hozzátéve, hogy az eredményeik hasznosak lehetnek a mesterségesintelligencia-kutatásban.

Forrás: : Wikimedia Commons/Michael Harsch, Harschism

A következő teszt során a kutatók ugyanannyi fekete és narancssárga fadarabkát helyeztek az edényekbe, amelyeket azonban ezúttal vízszintesen megfeleztek egy “válaszfallal”, vagyis a fadaraboknak csak egy része volt hozzáférhető. A keák ebben az esetben következetesen azt a kezet választották, amellyel abba az edénybe nyúltak, amelyben a hozzáférhető felső részben több volt a fekete csipesz. A tanulmány ezen része azt bizonyította, hogy a keák összevetették a fizikai környezetükre vonatkozó információkat a fadarabkák viszonylagos ismétlődésére vonatkozó információkkal.

Az utolsó teszt során két ember vett ki csipeszeket két különböző edényből, ám egyikük mindig csak feketét választott, a másik viszont válogatás nélkül kiemelt egyet. A keák mindig a fekete fadarabkát választó “elfogult kéz” mellett döntöttek. Mostanáig csupán az embereknél és a csimpánzoknál figyelték meg a szociális és ismétlődésre vonatkozó információk ilyen módon való integrálását. A szakembereket meglepte, hogy a keák, amelyeket már eddig is Új-Zéland legokosabb madarainak tartottak, különböző típusú információkat használnak. Mint mondták, “az ilyen típusú egységesítésről úgy véltük, hogy megköveteli a nyelvhasználatot”.

facebookMegosztás
TwitterTweet
Ha érdekesnek találod a cikket, oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel is.

NÉZD MEG EZEKET A CIKKEKET IS

Forrás: RU-RTR Russian Television
Állatvilág

Tömeges fókapusztulást észleltek a Kaszpi-tenger dagesztáni partvidékén

Mintegy 1700 fókatetemet találtak a Kaszpi-tenger dagesztáni partjainál - közölte a hétvégén a...

Tovább
Állatvilág

A vízimadarak kulcsszerepet játszanak a szárazföldi növények elterjesztésében

A vízimadarak a tavaszi vándorlás során kulcsszerepet játszanak az európai szárazföldi növények elterjesztésében...

Tovább
Ajánló

Ayam Cemani – Egy különleges, teljesen fekete tyúkfaj

Az Ayam Cemani névre hallgató különleges és ritka tyúkfajta példányai 2500 dollártba (564 ezer forint)...

Tovább

CIKKAJÁNLÓ

Nincs elérhető tartalom

Az első 360 fokos légifelvétel Phenjanról, Észak-Korea fővárosáról

Ritkán látott vadászat – röptében kapta el a gyanútlan madarat az éhes tüskésmakréla

Döbbenetes fotók bolygónk pusztításáról

Nincs elérhető tartalom
Nincs találat
Összes találat
  • Hírek
  • Tudomány
  • Állatvilág
  • Természet
  • Nagyvilág
  • Elképesztő
  • Építészet
  • Környezetvédelem

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist